Literární a čtenářšké soutěže

 • Finalisté a výherci soutěží se i letos můžou těšit na hodnotné dárky od tiskárny Graspo CZ

  Již zanedlouho vypukne největší český knižní veletrh Svět knihy Praha a knižní nadšenci z celého světa se už těší na to, co letošní jubilejní 25. ročník přinese. Značnou část návštěvníků veletrhu každoročně tvoří žáci a studenti z celé republiky, které na veletrhu lákají kromě poutavých přednášek a besed s autory knih také zajímavé soutěže. I v letošním roce finalisté a výherci soutěží Souboj čtenářů a Paměť a vzpomínky aneb Skutečný příběh, který mě zaujal obdrží krásně barevné zápisníky od našeho dlouholetého partnera - zlínské tiskárny Graspo CZ.

  Číst dále...
 • Literární soutěž PAMĚŤ A VZPOMÍNKY aneb Skutečný příběh, který mě zaujal

  v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou  vyhlašujeme soutěž na téma

  PAMĚŤ A VZPOMÍNKY
  aneb
  Skutečný příběh, který mě zaujal

  Zadání: Napište skutečný příběh, který jste slyšeli vyprávět ze vzpomínek někoho z vašich blízkých či známých.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:
  1) první stupeň ZŠ
  2) druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3) střední školy

  Maximální délka textu je 1 strana A4. (Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12. Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.)

  Uzávěrka soutěže: 29. 3. 2019

  Číst dále...
 • Stalo se ve 20. století – vítězné literární práce

  Na 24. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2018 proběhlo slavnostní vyhlášení a ocenění nejlepších mladých autorů, kteří zaslali svou práci do literární soutěže STALO SE VE 20. STOLETÍ.

  Úkolem dětí bylo popsat osobnost, vynález nebo událost 20. století, kterou považují za převratnou. Ve třech věkových kategoriích (1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a střední školy) porota hodnotila téměř 550 prací.

  Výběr témat se rozpínal v celé myslitelné šíři a připomněl historické milníky, tragické války, zásadní objevy i hrdinské činy. Bez povšimnutí nezůstaly ani ZOH v Naganu nebo hormonální antikoncepce. Ale i malé objevy stojí za povšimnutí, někdo z autorů naštěstí nezapomněl ocenit vznik malých poznámkových lepících papírků. Co bychom, dámy, dělaly bez podprsenky? Převrat pro jiného způsobil seriál Gumídci. Bez WC se neobejdeme nikdo a díky bohu, že existuje Nutella!

  Literární vyzrálost a kreativita některých prací překračovala věk svých autorů. Ti nejlepší si odnesli dárky a také osobní hodnocení spisovatele a předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky.

  Podívejte se na pořadí vítězů a přečtěte si jejich díla:

  Číst dále...
 • Finalisté a výherci soutěží i letos obdrží hodnotné dárky od tiskárny Graspo CZ

  Veletrh Svět knihy Praha už je za dveřmi a my pro vás máme dobrou zprávu! I v letošním roce se finalisté a výherci soutěží Souboj čtenářů a Stalo se ve 20. století mohou těšit na dárky od našeho partnera - zlínské tiskárny Graspo CZ.

  Číst dále...
 • STALO SE VE 20. STOLETÍ – vyhlášení literární soutěže

  V rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou vyhlašujeme soutěž na téma

  STALO SE VE 20. STOLETÍ

  aneb

  Událost 20. století, kterou považuji za převratnou

  Zadání: Popište, co vás nejvíc zaujalo a proč z české či světové historie 20. století. Může to být také například vynález, osobnost, zkrátka, co ovlivnilo i naši současnost.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:

   

  1. první stupeň ZŠ
  2. druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3. střední školy.

   

  Maximální délka textu je 1 strana A4. (Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12). Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.

  Uzávěrka soutěže: 29. 3. 2018

  Číst dále...
 • Vícejazyčnost je bohatství – soutěž pro děti

  Spolek Zaedno vyhlašuje V. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".

  Práce jsou přijímány do 13. 10. 2017

  Soutěž Vícejazyčnost je bohatství je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl pro děti a následné tvorby výtvarných děl na námět přečteného.

  Hlavní cenou je školní výlet pro celou třídu. Udělují se i ceny pro školy za kolekce prací.

  Číst dále...
 • Komiksová soutěž Bohouš a Dáša mění svět

  Soutěž nebo spolupráce?

  Neváhej a zapoj se do komiksové soutěže na toto téma. Vyzkoušíš si, jak se dělá komiks; můžeš vyhrát zajímavou cenu; a pozor – tvé dílo se může stát součástí výstavy pro veřejnost!

  Už více než 10 let mění Bohouš a Dáša svět. Je na čase zjistit více o jejich super schopnostech. Odhalte spolu s námi tajemství jejich úspěchu – sílu spolupráce!

  Pokus se ztvárnit, jak mohou lidé spolupracovat ve škole, v komunitě nebo při řešení problémů a výzev současného světa.Zamysli se nad tím, co je třeba, abychom mohli spolupracovat? Dokážeš měnit svět sám/a nebo společně s ostatními? Kdy je vhodné jít si sám za svým cílem a kdy se vyplatí dojít k řešení společně?

  Číst dále...
 • Bára na cestách – velká prázdninová soutěž o knížky

  Velká prázdninová soutěž s Bárou o 3 knihy od Veroniky Válkové z nakladatelství Grada.

  O prázdninách máme konečně možnost víc cestovat - jak po naší republice, tak v zahraničí. Vezměte s sebou Báru v jedné z knih od Veroniky Válkové a zapojte se do soutěže pořádané nakladatelstvím Grada! Jak na to?

  Pravidla soutěže

  1 Rodiče vám určitě předem řeknou, kam se s vámi chystají na výlet nebo na dovolenou. Pokud máte namířeno do míst, kde se odehrává děj některé z "bárovek", přibalte si knížku do kufru a na místě se s ní vyfoťte. Cílem je vyfotit se co nejblíže místu, kde se příběh odehrával.

  Číst dále...
 • Jak vyrůstám s knihou – vyhlášení vítězů na veletrhu

  Vyhlášení výsledků literární soutěže Jak vyrůstám s knihou, uspořádané v  rámci kampaně na podporu četby knihy Rosteme s knihou, proběhlo na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2017 v pátek 12. 5.  dopoledne v sále Rosteme s knihou, za účasti téměř všech, jejichž práce se umístily v dané kategorii od prvního do desátého místa.

  Odborná porota vybírala ze 1 108 prací rozdělených do tří kategorií. Dle slov poroty "bylo velmi těžké vybrat z tolika zajímavých příběhů o oblíbených knihách, které dokázaly ovlivnit své čtenáře, přinesly jim zkušenosti a naučily je něco nového. Převážná část příspěvků měla totiž velmi dobrou kvalitu. Jednotlivé práce ukázaly, že pokud děti čtou, pak s pochopením pro text a nad obsahem knihy se zamýšlejí."

  Čtěte dále a podívejte se, jaké bylo pořadí výherců a přečtěte si, za co si vysloužili své umístění!

  Číst dále...
 • První tři místa v literární soutěži Jak vyrůstám s knihou

  Děti, které se zapojily do literární soutěže JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU, byly vybrány porotou a umístí se na stupních vítězů, se mohou těšit krom jiných odměn také na volnou licenci do aplikace Včelka a Rozečti.se!

  Ještě Včelku neznáte? Jedná se o osobního trenéra čtení. Tato aplikace byla vytvořena ve spolupráci se speciálními pedagogy a je určena k procvičování čtení pro žáky na 1. stupni ZŠ. Na základě diagnostiky zcela automaticky průběžně přizpůsobuje cvičení na míru danému dítěti, ať už je se čtením napřed nebo pozadu. Pro učitele navíc funguje na smartboardech i projektorech pro oživení výuky. Více informací o aplikaci najdete na www.vcelka.cz

  Žáci z 2. stupně základních škol a středoškoláci se mohou těšit na Rozečti.se, která funguje obdobně, ale pomáhá hlavně se zlepšením čtení a jeho zrychlením, což se hodí nejen při studiu.

  Číst dále...