Literární a čtenářšké soutěže

 • STALO SE VE 20. STOLETÍ – vyhlášení literární soutěže

  V rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou vyhlašujeme soutěž na téma

  STALO SE VE 20. STOLETÍ

  aneb

  Událost 20. století, kterou považuji za převratnou

  Zadání: Popište, co vás nejvíc zaujalo a proč z české či světové historie 20. století. Může to být také například vynález, osobnost, zkrátka, co ovlivnilo i naši současnost.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:

   

  1. první stupeň ZŠ
  2. druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3. střední školy.

   

  Maximální délka textu je 1 strana A4. (Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12). Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.

  Uzávěrka soutěže: 29. 3. 2018

  Číst dále...
 • Vícejazyčnost je bohatství – soutěž pro děti

  Spolek Zaedno vyhlašuje V. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".

  Práce jsou přijímány do 13. 10. 2017

  Soutěž Vícejazyčnost je bohatství je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl pro děti a následné tvorby výtvarných děl na námět přečteného.

  Hlavní cenou je školní výlet pro celou třídu. Udělují se i ceny pro školy za kolekce prací.

  Číst dále...
 • Komiksová soutěž Bohouš a Dáša mění svět

  Soutěž nebo spolupráce?

  Neváhej a zapoj se do komiksové soutěže na toto téma. Vyzkoušíš si, jak se dělá komiks; můžeš vyhrát zajímavou cenu; a pozor – tvé dílo se může stát součástí výstavy pro veřejnost!

  Už více než 10 let mění Bohouš a Dáša svět. Je na čase zjistit více o jejich super schopnostech. Odhalte spolu s námi tajemství jejich úspěchu – sílu spolupráce!

  Pokus se ztvárnit, jak mohou lidé spolupracovat ve škole, v komunitě nebo při řešení problémů a výzev současného světa.Zamysli se nad tím, co je třeba, abychom mohli spolupracovat? Dokážeš měnit svět sám/a nebo společně s ostatními? Kdy je vhodné jít si sám za svým cílem a kdy se vyplatí dojít k řešení společně?

  Číst dále...
 • Bára na cestách – velká prázdninová soutěž o knížky

  Velká prázdninová soutěž s Bárou o 3 knihy od Veroniky Válkové z nakladatelství Grada.

  O prázdninách máme konečně možnost víc cestovat - jak po naší republice, tak v zahraničí. Vezměte s sebou Báru v jedné z knih od Veroniky Válkové a zapojte se do soutěže pořádané nakladatelstvím Grada! Jak na to?

  Pravidla soutěže

  1 Rodiče vám určitě předem řeknou, kam se s vámi chystají na výlet nebo na dovolenou. Pokud máte namířeno do míst, kde se odehrává děj některé z "bárovek", přibalte si knížku do kufru a na místě se s ní vyfoťte. Cílem je vyfotit se co nejblíže místu, kde se příběh odehrával.

  Číst dále...
 • Jak vyrůstám s knihou – vyhlášení vítězů na veletrhu

  Vyhlášení výsledků literární soutěže Jak vyrůstám s knihou, uspořádané v  rámci kampaně na podporu četby knihy Rosteme s knihou, proběhlo na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2017 v pátek 12. 5.  dopoledne v sále Rosteme s knihou, za účasti téměř všech, jejichž práce se umístily v dané kategorii od prvního do desátého místa.

  Odborná porota vybírala ze 1 108 prací rozdělených do tří kategorií. Dle slov poroty "bylo velmi těžké vybrat z tolika zajímavých příběhů o oblíbených knihách, které dokázaly ovlivnit své čtenáře, přinesly jim zkušenosti a naučily je něco nového. Převážná část příspěvků měla totiž velmi dobrou kvalitu. Jednotlivé práce ukázaly, že pokud děti čtou, pak s pochopením pro text a nad obsahem knihy se zamýšlejí."

  Čtěte dále a podívejte se, jaké bylo pořadí výherců a přečtěte si, za co si vysloužili své umístění!

  Číst dále...
 • První tři místa v literární soutěži Jak vyrůstám s knihou

  Děti, které se zapojily do literární soutěže JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU, byly vybrány porotou a umístí se na stupních vítězů, se mohou těšit krom jiných odměn také na volnou licenci do aplikace Včelka a Rozečti.se!

  Ještě Včelku neznáte? Jedná se o osobního trenéra čtení. Tato aplikace byla vytvořena ve spolupráci se speciálními pedagogy a je určena k procvičování čtení pro žáky na 1. stupni ZŠ. Na základě diagnostiky zcela automaticky průběžně přizpůsobuje cvičení na míru danému dítěti, ať už je se čtením napřed nebo pozadu. Pro učitele navíc funguje na smartboardech i projektorech pro oživení výuky. Více informací o aplikaci najdete na www.vcelka.cz

  Žáci z 2. stupně základních škol a středoškoláci se mohou těšit na Rozečti.se, která funguje obdobně, ale pomáhá hlavně se zlepšením čtení a jeho zrychlením, což se hodí nejen při studiu.

  Číst dále...
 • Audioknihy jako odměny

  Letošní mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se ponese v duchu audioknih.

  Audioknihy jsou také nachystané jako dárky pro autory literárních prací, které porota ocenila v soutěži JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU. Věnovala je Audiotéka.cz.

  Posloucháte ušima? Ještě ne? Vyzkoušejte právě Audiotéku, kde najdete největší výběr mluveného slova na českém trhu. Nejrůznější příběhy pro malé i velké posluchače vyprávějí známé hlasy. Stačí zaskočit na webové stránky nebo si najít některou z aplikací Audiotéka a otevře se vám nekonečný svět kvalitních audionahrávek, které si můžete stahovat ve formátu MP3 a poslouchat, ať jste kdekoliv. U každé audioknihy si můžete poslechnout ukázku nebo si dokonce na zkoušku stáhnout celou kapitolu zdarma.

  Tipy pro různě velké posluchače:

  Číst dále...
 • Jak vyrůstám s knihou – 10 nejlepších prací

  V literární soutěži JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU vybrala porota 10 nejlepších prací v každé kategorii! Nejednalo se o lehký úkol, literárních prací se sešlo přes 1 100. Vybraným autorům proto skutečně vřele gratulujeme. Také všichni ostatní účastníci literární soutěže si ale zaslouží pochvalu a poděkování za účast.

  Čtěte dále a zjistěte, kteří mladí autoři si pojedou na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2017 pro ocenění. Zatím je pořadí abecední, pořadí se dozví až při slavnostním vyhlášení v pátek 12. května od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou.

  Číst dále...
 • Výherci literárních soutěží se mohou těšit na barevné notesy od tiskárny Graspo CZ

  Tiskárna Graspo CZ vyrábí každý rok tisíce pohádkových, dobrodružných a naučných knížek v různých jazycích, které dělají radost malým i velkým čtenářům na celém světě.

  Kromě výroby knih každoročně navrhují i vlastní kolekci diářů a notesů, které jsou barevné a hravé a představují skvělého parťáka, který si zapamatuje všechny důležité úkoly a poznámky. Právě na tyto barevné notesy se mohou těšit všichni finalisté a výherci literárních soutěží Souboj čtenářů a Jak vyrůstám s knihou.

  Pokud jste se nestihli do soutěží přihlásit, nezoufejte. Notesy a diáře můžete zakoupit již v průběhu měsíce června přímo na e-shopu tiskárny Graspo: http://kalendarediare.graspo.com

  Číst dále...
 • Literární soutěž k 27. ročníku festivalu Jičín – město pohádky

  LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

  na téma Příběhy o skřítcích, zvířátkách a jiných bytostech z Rumcajsova revíru

  Soutěž vyhlašují Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně, Nadační fond Jičín – město pohádky a časopis Pastelka.

  Číst dále...