Literární a čtenářšké soutěže

 • Dny dětského čtení – četlo se všude, všem, všelijak a vždy s nadšením!

  Dny dětského čtení prokázaly, že děti v České republice čtou a o čtení mají zájem.

  Na výzvu kampaně Rosteme s knihou reagovalo nečekaně velké množství škol a školek, kroužků, knihoven, center volného času i jednotlivců, jejichž počet nás skutečně zaskočil. Každý, kdo se zapojil, přichystal vlastní menší či větší akci, během níž se četlo nahlas.

  Pokud si čtete tento článek s mobilním zařízením v ruce a nesedíte, tak se urychleně posaďte, protože se zapojilo přes 10 000 účastníků. 6 650 dětí aktivně předčítalo a publikum, které poslouchalo, čítalo dalších 3 600 kamarádů, spolužáků, seniorů, dospěláků, kolemjdoucích; plyšáky a domácí mazlíčky nepočítáme.

  Číst dále...
 • PAMĚŤ A VZPOMÍNKY – výsledky literární soutěže

  LITERÁRNÍ SOUTĚŽ vyhlášená v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou v roce 2019:

  PAMĚŤ A VZPOMÍNKY aneb Skutečný příběh, který mě zaujal,

  zná své vítěze!

  Ve třech věkových kategoriích (první stupeň ZŠ, druhý stupeň ZŠ a střední školy) bylo vyhodnoceno celkových 1024 příspěvků.

  Úkolem mladých talentů bylo napsat skutečný příběh, který slyšeli vyprávět ze vzpomínek někoho z blízkých či známých.

  "Téma bylo velmi zajímavé. Bylo to jako nahlížet klíčovou dírkou do cizích rodin a stát se tak svědkem mnoha zajímavých příběhů."

  Číst dále...
 • Finalisté a výherci soutěží se i letos můžou těšit na hodnotné dárky od tiskárny Graspo CZ

  Již zanedlouho vypukne největší český knižní veletrh Svět knihy Praha a knižní nadšenci z celého světa se už těší na to, co letošní jubilejní 25. ročník přinese. Značnou část návštěvníků veletrhu každoročně tvoří žáci a studenti z celé republiky, které na veletrhu lákají kromě poutavých přednášek a besed s autory knih také zajímavé soutěže. I v letošním roce finalisté a výherci soutěží Souboj čtenářů a Paměť a vzpomínky aneb Skutečný příběh, který mě zaujal obdrží krásně barevné zápisníky od našeho dlouholetého partnera - zlínské tiskárny Graspo CZ.

  Číst dále...
 • Literární soutěž PAMĚŤ A VZPOMÍNKY aneb Skutečný příběh, který mě zaujal

  v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou  vyhlašujeme soutěž na téma

  PAMĚŤ A VZPOMÍNKY
  aneb
  Skutečný příběh, který mě zaujal

  Zadání: Napište skutečný příběh, který jste slyšeli vyprávět ze vzpomínek někoho z vašich blízkých či známých.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:
  1) první stupeň ZŠ
  2) druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3) střední školy

  Maximální délka textu je 1 strana A4. (Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12. Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.)

  Uzávěrka soutěže: 29. 3. 2019

  Číst dále...
 • Stalo se ve 20. století – vítězné literární práce

  Na 24. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2018 proběhlo slavnostní vyhlášení a ocenění nejlepších mladých autorů, kteří zaslali svou práci do literární soutěže STALO SE VE 20. STOLETÍ.

  Úkolem dětí bylo popsat osobnost, vynález nebo událost 20. století, kterou považují za převratnou. Ve třech věkových kategoriích (1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a střední školy) porota hodnotila téměř 550 prací.

  Výběr témat se rozpínal v celé myslitelné šíři a připomněl historické milníky, tragické války, zásadní objevy i hrdinské činy. Bez povšimnutí nezůstaly ani ZOH v Naganu nebo hormonální antikoncepce. Ale i malé objevy stojí za povšimnutí, někdo z autorů naštěstí nezapomněl ocenit vznik malých poznámkových lepících papírků. Co bychom, dámy, dělaly bez podprsenky? Převrat pro jiného způsobil seriál Gumídci. Bez WC se neobejdeme nikdo a díky bohu, že existuje Nutella!

  Literární vyzrálost a kreativita některých prací překračovala věk svých autorů. Ti nejlepší si odnesli dárky a také osobní hodnocení spisovatele a předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky.

  Podívejte se na pořadí vítězů a přečtěte si jejich díla:

  Číst dále...
 • Finalisté a výherci soutěží i letos obdrží hodnotné dárky od tiskárny Graspo CZ

  Veletrh Svět knihy Praha už je za dveřmi a my pro vás máme dobrou zprávu! I v letošním roce se finalisté a výherci soutěží Souboj čtenářů a Stalo se ve 20. století mohou těšit na dárky od našeho partnera - zlínské tiskárny Graspo CZ.

  Číst dále...
 • STALO SE VE 20. STOLETÍ – vyhlášení literární soutěže

  V rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou vyhlašujeme soutěž na téma

  STALO SE VE 20. STOLETÍ

  aneb

  Událost 20. století, kterou považuji za převratnou

  Zadání: Popište, co vás nejvíc zaujalo a proč z české či světové historie 20. století. Může to být také například vynález, osobnost, zkrátka, co ovlivnilo i naši současnost.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:

   

  1. první stupeň ZŠ
  2. druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3. střední školy.

   

  Maximální délka textu je 1 strana A4. (Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12). Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.

  Uzávěrka soutěže: 29. 3. 2018

  Číst dále...
 • Vícejazyčnost je bohatství – soutěž pro děti

  Spolek Zaedno vyhlašuje V. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".

  Práce jsou přijímány do 13. 10. 2017

  Soutěž Vícejazyčnost je bohatství je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl pro děti a následné tvorby výtvarných děl na námět přečteného.

  Hlavní cenou je školní výlet pro celou třídu. Udělují se i ceny pro školy za kolekce prací.

  Číst dále...
 • Komiksová soutěž Bohouš a Dáša mění svět

  Soutěž nebo spolupráce?

  Neváhej a zapoj se do komiksové soutěže na toto téma. Vyzkoušíš si, jak se dělá komiks; můžeš vyhrát zajímavou cenu; a pozor – tvé dílo se může stát součástí výstavy pro veřejnost!

  Už více než 10 let mění Bohouš a Dáša svět. Je na čase zjistit více o jejich super schopnostech. Odhalte spolu s námi tajemství jejich úspěchu – sílu spolupráce!

  Pokus se ztvárnit, jak mohou lidé spolupracovat ve škole, v komunitě nebo při řešení problémů a výzev současného světa.Zamysli se nad tím, co je třeba, abychom mohli spolupracovat? Dokážeš měnit svět sám/a nebo společně s ostatními? Kdy je vhodné jít si sám za svým cílem a kdy se vyplatí dojít k řešení společně?

  Číst dále...
 • Bára na cestách – velká prázdninová soutěž o knížky

  Velká prázdninová soutěž s Bárou o 3 knihy od Veroniky Válkové z nakladatelství Grada.

  O prázdninách máme konečně možnost víc cestovat - jak po naší republice, tak v zahraničí. Vezměte s sebou Báru v jedné z knih od Veroniky Válkové a zapojte se do soutěže pořádané nakladatelstvím Grada! Jak na to?

  Pravidla soutěže

  1 Rodiče vám určitě předem řeknou, kam se s vámi chystají na výlet nebo na dovolenou. Pokud máte namířeno do míst, kde se odehrává děj některé z "bárovek", přibalte si knížku do kufru a na místě se s ní vyfoťte. Cílem je vyfotit se co nejblíže místu, kde se příběh odehrával.

  Číst dále...