Literární a čtenářšké soutěže

 • První tři místa v literární soutěži Jak vyrůstám s knihou

  Děti, které se zapojily do literární soutěže JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU, byly vybrány porotou a umístí se na stupních vítězů, se mohou těšit krom jiných odměn také na volnou licenci do aplikace Včelka a Rozečti.se!

  Ještě Včelku neznáte? Jedná se o osobního trenéra čtení. Tato aplikace byla vytvořena ve spolupráci se speciálními pedagogy a je určena k procvičování čtení pro žáky na 1. stupni ZŠ. Na základě diagnostiky zcela automaticky průběžně přizpůsobuje cvičení na míru danému dítěti, ať už je se čtením napřed nebo pozadu. Pro učitele navíc funguje na smartboardech i projektorech pro oživení výuky. Více informací o aplikaci najdete na www.vcelka.cz

  Žáci z 2. stupně základních škol a středoškoláci se mohou těšit na Rozečti.se, která funguje obdobně, ale pomáhá hlavně se zlepšením čtení a jeho zrychlením, což se hodí nejen při studiu.

  Číst dále...
 • Audioknihy jako odměny

  Letošní mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se ponese v duchu audioknih.

  Audioknihy jsou také nachystané jako dárky pro autory literárních prací, které porota ocenila v soutěži JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU. Věnovala je Audiotéka.cz.

  Posloucháte ušima? Ještě ne? Vyzkoušejte právě Audiotéku, kde najdete největší výběr mluveného slova na českém trhu. Nejrůznější příběhy pro malé i velké posluchače vyprávějí známé hlasy. Stačí zaskočit na webové stránky nebo si najít některou z aplikací Audiotéka a otevře se vám nekonečný svět kvalitních audionahrávek, které si můžete stahovat ve formátu MP3 a poslouchat, ať jste kdekoliv. U každé audioknihy si můžete poslechnout ukázku nebo si dokonce na zkoušku stáhnout celou kapitolu zdarma.

  Tipy pro různě velké posluchače:

  Číst dále...
 • Jak vyrůstám s knihou – 10 nejlepších prací

  V literární soutěži JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU vybrala porota 10 nejlepších prací v každé kategorii! Nejednalo se o lehký úkol, literárních prací se sešlo přes 1 100. Vybraným autorům proto skutečně vřele gratulujeme. Také všichni ostatní účastníci literární soutěže si ale zaslouží pochvalu a poděkování za účast.

  Čtěte dále a zjistěte, kteří mladí autoři si pojedou na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2017 pro ocenění. Zatím je pořadí abecední, pořadí se dozví až při slavnostním vyhlášení v pátek 12. května od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou.

  Číst dále...
 • Výherci literárních soutěží se mohou těšit na barevné notesy od tiskárny Graspo CZ

  Tiskárna Graspo CZ vyrábí každý rok tisíce pohádkových, dobrodružných a naučných knížek v různých jazycích, které dělají radost malým i velkým čtenářům na celém světě.

  Kromě výroby knih každoročně navrhují i vlastní kolekci diářů a notesů, které jsou barevné a hravé a představují skvělého parťáka, který si zapamatuje všechny důležité úkoly a poznámky. Právě na tyto barevné notesy se mohou těšit všichni finalisté a výherci literárních soutěží Souboj čtenářů a Jak vyrůstám s knihou.

  Pokud jste se nestihli do soutěží přihlásit, nezoufejte. Notesy a diáře můžete zakoupit již v průběhu měsíce června přímo na e-shopu tiskárny Graspo: http://kalendarediare.graspo.com

  Číst dále...
 • Literární soutěž k 27. ročníku festivalu Jičín – město pohádky

  LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

  na téma Příběhy o skřítcích, zvířátkách a jiných bytostech z Rumcajsova revíru

  Soutěž vyhlašují Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně, Nadační fond Jičín – město pohádky a časopis Pastelka.

  Číst dále...
 • Literární soutěž JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU

  v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou vyhlašujeme tradiční literární soutěž na téma

  JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU

  Zadání:
  Napište svůj příběh, jak vás oblíbená kniha ovlivnila, jakou zkušenost jste díky ní získali a co nového jste se naučili, zkrátka jak jste s knihou „povyrostli“.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:
  1) první stupeň ZŠ
  2) druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3) střední školy.

  Maximální délka textu je 1 strana A4.
  Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12.
  Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.

  Uzávěrka soutěže: 31. 3. 2017

  Došlé příspěvky vyhodnotí odborná porota a prvních deset autorů prací v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny a na slavnostní vyhlášení na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2017 (11. – 14. 5. 2017). Vyhlášení proběhne v sále Rosteme s knihou v pátek 12. 5. od 11:00 hodin. Další pořady pro děti a mládež sledujte na www.svetknihy.cz.

  Vítězné literární práce budou dostupné na webových stránkách www.rostemesknihou.cz.

  Číst dále...
 • „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ – soutěž

  Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se SKIP ČR u příležitosti „Dne ochrany osobních údajů“ 28. ledna 2017 vyhlašuje XI. ročník soutěže pro děti a mládež „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“

  Pro ty, kteří rádi kreslí, malují, nebo pracují s grafickými programy, máme výzvu pro odvážné. Popřemýšlejte, kdo nebo co by vám nejlépe mohl pomoci s ochranou soukromí. Fantazii se přitom meze nekladou, můžete si za svého ochránce zvolit zvíře, věc, ale i bytosti čistě fantaskní. Zkrátka, vytvořte maskota pro ochranu soukromí.

  Ti, kteří raději přemýšlí s propiskou v ruce, u klávesnice, nebo s kamerou v ruce, nebudou mít úkol o nic jednodušší. Sepište úvahu, povídku, scénář, nebo natočte video a vysvětlete, jaký je rozdíl mezi tajemstvím a soukromím. Je soukromí vždy tajemstvím, týká se tajemství pokaždé soukromí, je některé z nich závažnější, nebo mají stejnou důležitost? Jak byste případné rozdíly vysvětlili například mladším dětem?

  Uzávěrka soutěže je 30. dubna 2017.

  Číst dále...
 • O Červené Karkulce – výtvarná soutěž

  Výtvarná soutěž pro děti MŠ a 1. stupně ZŠ: Pohádkové čarování s Kuliferdou

  Máte rádi pohádku o červené karkulce? Upravte ji dle své fantazie a pohádku výtvarně ztvárněte.

  Přečtěte / vyprávějte si společně pohádku o Červené Karkulce. Nechte dítě pohádku převyprávět s úpravami dle fantazie. Tuto upravenou pohádku pak dítě výtvarně ztvární (obrázek, nebo prostorový objekt).

  Více informací Vám dá Kuliferda.

  Číst dále...
 • Trapsavec – literární soutěž pro všechny

  Píšete rádi příběhy nebo básněo přírodě, trampování a toulání? Právě na tato témata je zaměřen již 43. ročník literární soutěže TRAPSAVEC.

  Účastnit je můžete v kategoriích:

  • DO 23 LET - PRÓZA
  • DO 23 LET – POEZIE
  • NAD 23 LET - PRÓZA
  • NAD 23 LET - POEZIE

  Případně, pokud již soutěž znáte a byli jste v ní oceněni, budete zařazeni do kategorie Oldpsavců.

  Čtěte dále pro více informací, nebo se podívejte na www.trapsavec.cz nebo na Facebook do skupiny TRAPSAVEC.

  Číst dále...
 • Literární soutěž nakladatelství Albatros láká začínající spisovatele i profesionály

  Máte rádi knihy a sen napsat taky někdy nějakou? Jen motivace schází? Zkuste to s Literární soutěží nakladatelství Albatros. Je to prestižní a v současnosti již tradiční soutěž pro autory dětské literatury.

  Téma aktuálního 8. ročníku je Potkali se ve škole:

  Děti jsou malé i velké, tlusté i tenké, černé i bílé, bohaté i chudé. Ale škola, ta je jen jedna. Škola je místo, kde začínají slibné kariéry a rodí se přátelství na celý život. Je to místo pro všechny, místo, které spojuje. Hledáme příběh ze školního prostředí, v němž se setkají různé povahy a životní zkušenosti, příběh, v němž čtenáři snadno poznají sebe, své spolužáky i učitele. Chceme číst vyprávění složené z nápisů vyškrábaných na školních lavicích, z veledůležitých psaníček potajmu posílaných po třídě i z hovorů vedených o přestávkách nahlas, v hodinách šeptem.

  Číst dále...