Literární a čtenářšké soutěže

 • Literární soutěž JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU

  v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou vyhlašujeme tradiční literární soutěž na téma

  JAK VYRŮSTÁM S KNIHOU

  Zadání:
  Napište svůj příběh, jak vás oblíbená kniha ovlivnila, jakou zkušenost jste díky ní získali a co nového jste se naučili, zkrátka jak jste s knihou „povyrostli“.

  Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:
  1) první stupeň ZŠ
  2) druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií
  3) střední školy.

  Maximální délka textu je 1 strana A4.
  Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12.
  Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.

  Uzávěrka soutěže: 31. 3. 2017

  Došlé příspěvky vyhodnotí odborná porota a prvních deset autorů prací v každé kategorii se může těšit na zajímavé ceny a na slavnostní vyhlášení na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2017 (11. – 14. 5. 2017). Vyhlášení proběhne v sále Rosteme s knihou v pátek 12. 5. od 11:00 hodin. Další pořady pro děti a mládež sledujte na www.svetknihy.cz.

  Vítězné literární práce budou dostupné na webových stránkách www.rostemesknihou.cz.

  Číst dále...
 • „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ – soutěž

  Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se SKIP ČR u příležitosti „Dne ochrany osobních údajů“ 28. ledna 2017 vyhlašuje XI. ročník soutěže pro děti a mládež „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“

  Pro ty, kteří rádi kreslí, malují, nebo pracují s grafickými programy, máme výzvu pro odvážné. Popřemýšlejte, kdo nebo co by vám nejlépe mohl pomoci s ochranou soukromí. Fantazii se přitom meze nekladou, můžete si za svého ochránce zvolit zvíře, věc, ale i bytosti čistě fantaskní. Zkrátka, vytvořte maskota pro ochranu soukromí.

  Ti, kteří raději přemýšlí s propiskou v ruce, u klávesnice, nebo s kamerou v ruce, nebudou mít úkol o nic jednodušší. Sepište úvahu, povídku, scénář, nebo natočte video a vysvětlete, jaký je rozdíl mezi tajemstvím a soukromím. Je soukromí vždy tajemstvím, týká se tajemství pokaždé soukromí, je některé z nich závažnější, nebo mají stejnou důležitost? Jak byste případné rozdíly vysvětlili například mladším dětem?

  Uzávěrka soutěže je 30. dubna 2017.

  Číst dále...
 • O Červené Karkulce – výtvarná soutěž

  Výtvarná soutěž pro děti MŠ a 1. stupně ZŠ: Pohádkové čarování s Kuliferdou

  Máte rádi pohádku o červené karkulce? Upravte ji dle své fantazie a pohádku výtvarně ztvárněte.

  Přečtěte / vyprávějte si společně pohádku o Červené Karkulce. Nechte dítě pohádku převyprávět s úpravami dle fantazie. Tuto upravenou pohádku pak dítě výtvarně ztvární (obrázek, nebo prostorový objekt).

  Více informací Vám dá Kuliferda.

  Číst dále...
 • Trapsavec – literární soutěž pro všechny

  Píšete rádi příběhy nebo básněo přírodě, trampování a toulání? Právě na tato témata je zaměřen již 43. ročník literární soutěže TRAPSAVEC.

  Účastnit je můžete v kategoriích:

  • DO 23 LET - PRÓZA
  • DO 23 LET – POEZIE
  • NAD 23 LET - PRÓZA
  • NAD 23 LET - POEZIE

  Případně, pokud již soutěž znáte a byli jste v ní oceněni, budete zařazeni do kategorie Oldpsavců.

  Čtěte dále pro více informací, nebo se podívejte na www.trapsavec.cz nebo na Facebook do skupiny TRAPSAVEC.

  Číst dále...
 • Literární soutěž nakladatelství Albatros láká začínající spisovatele i profesionály

  Máte rádi knihy a sen napsat taky někdy nějakou? Jen motivace schází? Zkuste to s Literární soutěží nakladatelství Albatros. Je to prestižní a v současnosti již tradiční soutěž pro autory dětské literatury.

  Téma aktuálního 8. ročníku je Potkali se ve škole:

  Děti jsou malé i velké, tlusté i tenké, černé i bílé, bohaté i chudé. Ale škola, ta je jen jedna. Škola je místo, kde začínají slibné kariéry a rodí se přátelství na celý život. Je to místo pro všechny, místo, které spojuje. Hledáme příběh ze školního prostředí, v němž se setkají různé povahy a životní zkušenosti, příběh, v němž čtenáři snadno poznají sebe, své spolužáky i učitele. Chceme číst vyprávění složené z nápisů vyškrábaných na školních lavicích, z veledůležitých psaníček potajmu posílaných po třídě i z hovorů vedených o přestávkách nahlas, v hodinách šeptem.

  Číst dále...
 • Vícejazyčnost je bohatství – soutěž pro děti

  4. ročník dětské soutěže na podporu čtení a psaní v dalším jazyce (vedle češtiny) - vyhrajte výlet pro celou třídu!

  Soutěž Vícejazyčnost je bohatství je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce.

  Je založena na čtení či předčítání literárních děl a vytváření kreseb, ilustrací, komiksů či knížek na námět literárního díla. Soutěž je vyhlášena spolkem Zaedno v rámci projektu Kamarádi. Součástí tohoto projektu je i vícejazyčný časopis Kamarádi. Hlavní téma letošního ročníku je 700. výročí Otce vlasti Karla IV.

  Hlavní ceny v soutěži Vícejazyčnost je bohatství jsou školní výlety pro celou třídu. Letos čeká na výherce celých 10 krásných výletů! Pojede se tradičně na největší lezeckou stěnu v ČR, do Techmanie, muzea nebo na historické památky. Rozdávat se bude i mnoho věcných cen. Udělují se ceny pro jednotlivce, pro školy za kolekce prací a pro pedagoga za spolupráci na soutěži.

  Uzávěrka soutěže je 14. října 2016

  Číst dále...
 • Soutěž o nejlepší povídku ze světa Kladiva na čaroděje

  Nakladatelství Epocha vyhlašuje literární soutěž o nejlepší povídku ze světa Kladiva na čaroděje. První cenou je publikování v kladivářské antologii, která se připravuje na rok 2017.

  Uzávěrka soutěže je 30. listopadu 2016

  Svět oblíbené akční urban fantasy série je rozsáhlý a nabízí prostor pro mnohem více příběhů, než se kdy může objevit na stránkách románů. Pokud vás někdy lákalo zkusit si napsat vlastní povídku s Felixem a spol., máte k tomu nyní ideální příležitost.

  Číst dále...
 • Otevřená kniha Divadla D21 – napište povídku!

  Napište povídku o max. délce pět normostran na libovolné téma a pošlete ji do Divadla 21.

  Uzávěrka povídek bude 7. září 2016.

  Výběr těch nejlepších se představuje několikrát za sezónu v hudebně dramatickém večeru, kde vybrané povídky prezentují buď samotní autoři, případně je zpracovávají herci souboru Divadla D21. Ti nejlepší autoři se pak dostanou do papírového vydání naší Otevřené knihy!

  Číst dále...
 • Komiksová soutěž Henryk v bublinách

  Polský institut v Praze vyhlašuje otevřenou soutěž na komiks inspirovaný dílem nebo osobností Henryka Sienkiewicze. Vítězné a vybrané přihlášené práce budou vystaveny a publikovány v doprovodném katalogu.

  Termín odevzdání je 30. září 2016.

  Vyhlášení výsledků a vernisáž výstavy: listopad 2016

  Zadání: 2 – 4 strany volnou technikou v českém jazyce

  Téma: komiks přímo související s životem či dílem Henryka Sienkiewicze /volný autorský výběr nebo možnost využít vyhlašovatelem navrhovanou ukázku/

  Číst dále...
 • Praha ve 100 slovech – literární soutěž

  Projekt Praha město literatury zahájil soutěž, která hledá nejlepší text o Praze.

  Jedná se o společnou akci Visegrádské čtyřky; v Praze, Bratislavě, Budapešti a Varšavě se od června do září 2016 budou vybírat krátké texty o daném hlavním městě, poroty vyberou ty nejlepší. Uzávěrka soutěže je 15. září 2016.

  Porota, ve složení Irena Dousková, Jan Hřebejk a Viktor Preiss, vybere z obdržených textů 100 nejlepších, které budou vydány v knize kapesního formátu a rovněž jako e-kniha.

  Číst dále...