Co se děje v knihovnách

 • Noc s Andersenem 2016

  Noc s Andersenem - to je již tradiční pohádkové dobrodružství, které dětem chystají knihovníci, učitelé a další nadšenci po celé České republice i v zahraničí. Již po šestnácté pozve Noc s Andersenem děti do knihoven, škol i na další místa ke společnému pohádkovému nocování a čtení.

  Pohádková noc proběhne v pátek 1. dubna 2016 ve více než 1522 řádně registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, všude na dálku spojí děti čtecí pohádkové dobrodružství malé čtenáře několika zemí.

  Hlavním tematem pohádkové noci bude 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla.

   


  Číst dále...
 • Knihovnická přehlídka OKnA (O Knihovnických Aktivitách)

  Klub dětských knihoven SKIP ve spolupráci s Městskou knihovnou Sedlčany s podporou Ministerstva kultury pořádá tradiční přehlídku aktivit pro knihovníky od knihovníků.

  Přehlídka se uskuteční 13. -14. dubna 2016 v Městské knihovně Sedlčany.

  Letošní soutěžní přehlídka je zaměřená na moderní autorskou pohádku a je určená pro 1. stupeň ZŠ. Podrobný program a více informací najdete na webu sedlčanské knihovny.

   

  Číst dále...
 • Knihovna v médiích – seminář pro knihovníky

  Městská knihovna Hodonín pořádá za podpory svazu SKIP ČR seminář na téma jak medializovat aktivity knihovny.

  5. - 6. dubna 2016

  Účastníci zjistí, jaké výstupy jsou pro média zajímavé. Naučí se, jakou formu mají mít tiskové zprávy a reporty z knihoven, aby byly pro média zajímavé a publikovatelné. Naučí se, jak fotografovat a publikovat veřejně výstupy. Každý den povedou aktivity dva lektoři a praktické cvičení se bude konat ve dvou menších skupinách.

  Číst dále...
 • Rotující knihovní fondy v Německu

  Knížky a další média ve velkých městských knihovnách, které mají více poboček, již nepatří jen na jedno konkrétní místo, nýbrž jsou součástí celkového systému a mezi pobočkami rotují v závislosti na zájmu čtenářů.

  V Německu sbírají první zkušenosti s cirkulujícími fondy Hamburské veřejné knihovny. Postřehy a zkušenosti si přečtěte v zajímavém článku magazínu Goethe-Institutu zde.

  Foto (výřez): © connel_design - Fotolia.com


  Číst dále...
 • Do černého 2016 – konference pro knihovníky

  V pondělí 25. ledna od 10:00 do 16:00 hodin v Malém sále Městské knihovny v Praze

  Když vystřelit, tak z největšího děla. A když zasáhnout, tak do černého! Knihovníky a informační pracovníky zveme na druhý ročník konference, která se zaměřuje na kreativitu v knihovnách.

  Číst dále...
 • SUK – čteme všichni 2015 – anketa o nejoblíbenější knihu

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského vyhlašuje již
  23. ročník ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v roce 2015.
  Hlasovat mohou všechny děti, které mohou za svůj hlas vyhrát knihu, i knihovnice.
  Vyplněné anketní lístky můžete posílat od 1.12. 2015 do 23. března 2016 na adresu NPM. Vyhodnocení proběhne již tradičně v Památníku národního písemnictví dne 6. dubna 2016.
  Více o soutěži včetně výsledků předchozích ročníků naleznete zde.

   

  Číst dále...
 • Půjčování e-knih v českých knihovnách

  Bezmála 100 knihoven v knihovní síti České republiky již nabízí výpujčování e-knih v češtině. Přehled knihoven je udržovaný na tomto webu pro inspiraci, sdílení zkusenoští knihovníků, ohlasu čtenářů a vylepšování služby. V této chvíli je tedy možné směle vyhlásit, že knihovny ČR umí svým čtenářům nabídnout e-knihy v češtině!

  Jiří Pavlík, knihovna.cuni.cz

  Číst dále...
 • Mladí v hledí knihovny – seminář pro knihovníky

  Knihovna Třinec pořádá již 4. ročník semináře Mladí v hledí knihovny, který se věnuje problematice práce s mládeží a mladými lidmi v knihovnách.

  Seminář se koná ve dnech 2. – 3. 12. 2015 v nově zrekonstruované Knihově Třinec a hlavním tématem letošního setkání je vzdělávání mladých lidí v knihovně (netradiční formy, metody, možnosti vzdělávání lektorů ad.) Nebudou chybět příklady dobré praxe a čas na sdílení a debaty. Standardem v n knihovně je možnost nocování a večerní kulturní program.

  Zájemci se mohou hlásit zde. Program bude zveřejněn do 22. 11.

   

  Číst dále...
 • Knihovna roku 2015 – vítězové

  Dnes 8. října 2015 předala první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2015“.

  Knihovnou roku 2015 v kategorii „základní knihovna“ se stala MĚSTSKÁ KNIHOVNA HROZNĚTÍN z Karlovarského kraje.

  Zvláštní ocenění a diplom v kategorii „základní knihovna“ získaly: MÍSTNÍ KNIHOVNA VRDY ze Středočeského kraje a OBECNÍ KNIHOVNA V KUNÍNĚ z Moravskoslezského kraje.

  Hlavní cenu v kategorii „informační počin“ získala MĚSTSKÁ KNIHOVNA TŘINEC za podporu čtenářství formou kritického myšlení a aktivní zapojení dospívající mládeže do života komunity.

  Zvláštní ocenění a diplom obdržela MĚSTSKÁ KNIHOVNA MIKULOV za projekt „Kniha do vlaku“.

  Městskou knihovnou roku 2015 se stala Knihovna města Olomouce.

  Číst dále...
 • Pracovní setkání s literaturou pro děti a mládež

  Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského si vás dovolují pozvat na tradiční pracovní setkání s literaturou pro děti a mládež určené pracovníkům školních a dětských oddělení veřejných knihoven.

  Středa 11. listopadu 2015 v 10 hodin, společenský sál Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, Valdštejnská 20, Praha 1

  Na program setkání se můžete podívat v pdf formátu zde.

   

  Číst dále...