Co se děje v knihovnách

 • Týden knihoven 2015

  Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlašuje již 19. ročník celostátní akce Týden knihoven: 5. - 11. října 2015. Letošní motto zní ZAŽIJTE KNIHOVNU JINAK!

  K letošnímu Týdnu knihoven se přihlásilo více než 720 knihoven z celého Česka!

  Veřejné knihovny se zapojí do 5. ročníku Maratonu čtení. Knihovny představí opět autory nominované na prestižní ceny Magnesia Litera. Při setkáních, besedách, autorských čteních, diskusích se spisovateli se potkáte s Jiřím Fixlem, Radkem Malým, Jiřím Hájíčkem, Markétou Baňkovou, Petrem Stančíkem, Ivou Procházkovou, Kateřinou Tučkovou, Petrou Dvořákovou, Markou Míkovou, Jiřím Padevětem a mnoha dalšími.

  V rámci Týdne knihoven bude udělena státní cena Knihovna roku 2015, která se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

  Číst dále...
 • Knihovny pro seniory – konference

  Sekce 60+ SKIP ČR ve spolupráci s Městskou knihovnou Semily připravila konferenci Knihovny pro seniory, která proběhne 19. a 20. října 2015 v Městské knihovně Semily.

  Program:

  Číst dále...
 • Chceme dětem číst – seminář

  14. - 15. 10. 2015 CHCEME DĚTEM ČÍST 7 ANEB SOUČASNÁ LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

  SKIP – Region Velká Morava a Knihovna Jiřího Mahena v Brně vás srdečně zvou na seminář pořádaný Centrem dětského čtenářství při KJM v Brně za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Skanska.

   

  Číst dále...
 • Sdílené tvůrčí prostory v knihovnách

  Česko-německý magazín Goethe Institutu zveřejnil článek o tvůrčích dílnách 21. století, které začínají vznikat v německých knihovnách.

  Knihovny v Německu začaly experimentovat s veřejně přístupnými kreativními prostory, tzv. makerspaces. Jedná se o prostory přístupné veřejnosti, která zde kreativně pracuje s reálnými předměty. Sdílené tvůrčí prostory, které bývají označovány rovněž jako FabLab (fabrication laboratory), jsou jakousi kutilskou dílnou elektronického věku. Nástroji už nejsou pila a dřevo či nůžky a látka, ale laserová řezací zařízení a 3D tiskárny. Nové prostory slouží také hlavně k navazování kontaktů.

  Číst dále...
 • Současná česká literatura pro děti od 9 do 12 let – seminář

  Městská knihovna Rájec-Jestřebí zve všechny vyučující českého jazyka a literatury a knihovníky na seminář s Doc. Mgr. Radkem Malým, Ph.D., pedagogem Katedry bohemistiky UP Olomouc a spisovatelem knih pro děti a mládež.

  Seminář se koná ve středu 23. září 2015 ve 14 hodin ve výstavní síni Městské knihovny Rájec-Jestřebí, Komenského 620.

  Vložné: 100 Kč (potvrzení bude vystaveno), Po absolvování školení bude účastníkům na požádání vystaven certifikát.

  Číst dále...
 • YOUKNI NA TO! Pozvánka do čtenářského klubu

  Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice - pobočka Čtyři Dvory připravila pro své čtenáře nový čtenářský klub. V novém knižním klubu si mohou členové doporučovat své oblíbené knihy i vlastními videoupoutávkami. Také pozvánka do klubu je zpracována formou videa, podívejte se a přidejte se!

  https://www.youtube.com/watch?v=GmZ9Gn_3wuA

  Číst dále...
 • Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství – IV.

  "HISTORIE NENÍ JEN DĚJEPIS"

  Městská knihovna v Přerově a Muzeum Komenského v Přerově zvou na 4. ročník odborného semináře pro pracovníky knihoven, pedagogické pracovníky a studenty na téma Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství.

  Seminář proběhne ve středu 18. listopadu 2015 v zasedací místnosti Magistrátu města Přerova, Smetanova 7 (dvorní trakt).

  Zájemci se mohou hlásit pomocí formuláře. Podrobný program si prohlédněte zde.

  Číst dále...
 • Městská knihovna roku 2015 – výsledky 1 kola

  Výsledky hodnocení prvního kola soutěže Městská knihovna roku 2015, kterou vyhlásil SKIP se záštitou Svazu měst a obcí ČR, jsou již k dispozici. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

  Letošní soutěže se zúčastnilo 39 městských knihoven a vítězi prvního kola se stávají tyto knihovny:

  Číst dále...
 • Škola naruby

  Program na podporu čtenářství se zrodil v r. 2008 v knihovně v Českém Těšíně v rámci kampaně Celé Česko čte dětem.

  Čtení v rodině probíhá po celý rok. Do speciálních žákovských knížek - Deníčků pro děti a rodiče - děti zapisují, kdo četl a jak dlouho. Děti čtení známkují, mohou napsat pochvalu a namalovat si obrázek k dané knížce.

  Čtyřikrát do roka pořádá knihovna pro držitele žákovských knížek i jejich rodiče třídní schůzky. Na těchto setkáních si děti prohlídnou nové knížky, dostanou tipy co si přečíst, zasoutěží si, pochlubí se krásnými obrázky inspirovanými přečtenými knížkami a taky sdělují dojmy z četby. Nejlepší čtenářské deníčky jsou vždy na konci roku odměněny. Hru na školu vzaly děti v Českém Těšíně naprosto vážně a aktivně se zapojily do této akce. To, že mohou známkovat své rodiče, babičky, dědečky nebo starší sourozence, kteří jim čtou, se jim opravdu zamlouvá.

  Číst dále...
 • Živá databanka – seminář pro knihovníky

  Ve středu 19. 8. 2015 pořádá Centrum dětského čtenářství při KJM v Brně za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století seminář o databance vzdělávacích programů pro děti a školy v knihovnách. Součástí semináře jsou také ukázky konkrétních pořadů.

  Více informací, detailní program a přihlašovací formulář naleznete zde.

   

  Číst dále...