Co se děje v knihovnách

 • Den pro dětskou knihu 2014

  den pro dětskou knihuJiž tradiční oslava dětského čtenářství proběhne letos v českých knihovnách 29. 11. 2014.

  Zapojilo se 150 veřejných knihoven z celé republiky, ve kterých si knihovníci připravují pro děti i jejich rodiče různorodé akce, pořady, besedy, výstavy, soutěže, malování na základě četby, divadelní představení. Hlavní atrakcí je předvánoční prodej knih.

  Podívejte se, co se děje zrovna ve vaší knihovně: www.dendetskeknihy.cz

  Číst dále...
 • Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka

  holka a klukSKIP ČR vyhlašuje sedmý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka.

  Cílovou skupinou jsou žáci prvních tříd, protože autoři projektu si uvědomují, jak důležité je podchytit zájem o čtení a vyhledávání informací hned od prvních dnů školní docházky dětí.

  Číst dále...
 • Semináře pro knihovníky

  14. listopadu 2014

  Semináře konané ještě v tomto roce v rámci projektu Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2014 s podporou Ministerstva kultury v rámci programu VISK 2 v Národní technické knihovně.

  Seminář na téma:

  Okna oborů dokořán! Proč a jak využívat oborové brány & jak dál v CPK?

  Kde: Vzdělávací centrum NTK (Technická 6, Praha 6)

  Kdy: 2. 12. 2014 (9 - 16 hod.)

  Více informací a online přihláška na adrese http://www.techlib.cz/cs/83021-seminar-ceske-oborove-brany

   

  Jak se dělá e-kniha

  Kde: Vzdělávací centrum NTK (Technická 6, Praha 6)

  Kdy: 3. 12. 2014 (9 - 13 hod.)

  Více informací a online přihláška na adrese http://www.techlib.cz/cs/83193-jak-se-dela-e-kniha

  Semináře jsou pro účastníky z veřejných knihoven bez vložného.

  Číst dále...
 • Fantasy víkend v knihovně aneb Prašť do toho znovu!

  Fantasy víkend v dobříšské knihovněOd 31. 10. do 2. 11. 2014 pořádá Městská knihovna v Dobříši druhý ročník fantasy a scifi conu, který nese název Fantasy víkend v knihovně (FvvK).

  Číst dále...
 • Cena MARK 2014

  Ocenění pro Mladé Atraktivní Rozumné Moudré Aktivní Rozkvétající Knihovnice a Knihovníky

  Dne 16. října 2014 byla v Národní knihovně ČR v Praze, v rámci vyhlášení výsledků soutěže Knihovna roku a Městská knihovna roku popáté udělena cena MARK.

  Cenu uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) s podporou developerské a stavební skupiny Skanska. Cílem projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků/pracovnic knihoven, případně studentů/studentek oboru ve věku do 35 let a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce.

  Cenu MARK 2014 získala Mgr. Dagmar Chytková

  z Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy Univerzity v Brně, lektorka a tutorka informačního vzdělávání na Masarykově univerzitě v Brně za koncepční zpracování projektu informačního vzdělávání pro školy v okrese Vsetín (ČR) a Martin (SR) jeho uvedení do praxe.

  Číst dále...
 • Knihovna roku 2014

  Dne 16. října 2014 předal ministr kultury Daniel Hermann ceny Ministerstva kultury ČR "Knihovna roku 2014".

  Knihovnou roku 2014 v kategorii "základní knihovna" se stala OBECNÍ KNIHOVNA HORNÍ LIDEČ ze Zlínského kraje.

  Zvláštní ocenění a diplom v kategorii "základní knihovna" získaly dále OBECNÍ KNIHOVNA VE VIKÝŘOVICÍCH z Olomouckého kraje a OBECNÍ KNIHOVNA LOMNICE z Karlovarského kraje.

  Hlavní cenu v kategorii "informační počin" získala JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH za zavedení služby výpůjček e-knih. V dubnu 2014 zahájila JVK ČB půjčování českých e-knih dodávaných společností eReading.cz.

  Zvláštní ocenění a diplom obdržela KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA V BRNĚ za zavedení služby "Lekotéka - hračky a pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami"

  Více informací najdete zde.

  Číst dále...
 • Městská knihovna roku 2014

  Městskou knihovnou roku 2014 se stala Masarykova veřejná knihovna Vsetín.

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska a.s. vyhlásily již popáté soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2014. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Vítěz soutěže získává částku 70 000 Kč, kterou věnuje společnost Skanska a.s. Do soutěže se přihlásilo 34 městských knihoven.

  Číst dále...
 • seminář Živá databanka

  Krajská knihovna v Pardubicích a Knihovna Jiřího Mahena v Brně za finanční podpory MKČR, SKIP ČR a firmy SKANSKA  zvou na seminář

  „Živá databanka“,

  který bude probíhat 10. 11.2014 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.

  Cílem semináře je otevřeně diskutovat a podělit se o horší, lepší a nejlepší zkušenosti s přípravou programů pro školy i veřejnost. Zaměříme se na to, jak jednotliví autoři programů, vložených do databanky, své programy vymysleli, zpracovali a jak je realizují. Žádná cesta není špatná, všechny mají společný cíl – spokojené uživatele, čtenáře, pedagogy, knihovníky i ředitele, a to jak v mužském, tak ženském rodě.

  Číst dále...
 • Děti v síti – seminář pro knihovníky

  Centrum dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně pořádá ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků, za finanční podpory z grantového programu Knihovna 21. století seminář Děti v síti. Seminář proběhne  se koná v Knihovně Jiřího Mahena v Brně ve dnech 16. a 17.října 2014.

  Číst dále...
 • Odborný seminář Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství – III. – KOUZLA KOUZEL

  Městská knihovna v Přerově ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově pořádá 3. ročník odborného semináře pro knihovníky, pedagogy i studenty.

  Seminář se uskuteční ve středu 19. listopadu 2014 od 9.00 do 15.00 hodin v zasedací místnosti Magistrátu města Přerova, Smetanova 7 (dvorní trakt). Mapa konání semináře.

  Bližší informace získáte na www stránkách semináře nebo v pozvánce v PDF formátu zde. Přihlásit se můžete pomocí elektronického formuláře zde.

  Číst dále...