Co se děje v knihovnách

 • Kniha do vlaku – Havlíčkův Brod

  Do projektu Kniha do vlaku se zapojila další knihovna: Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

  V havlíčkobrodské odbavovací hale Českých drah je umístěna knihovnička, kde si cestující mohou z uložených knih vybrat tu, která jim zpříjemní chvíle čekání na vlak případně celou jízdu. Knihy nejsou součástí fondu žádné knihovny, takže se nemusí vracet. Ale cestující si je mohou půjčit, vzít, případně vložit některou ze svých již přečtených knih, informuje SKIP ČR.

   

   

  Číst dále...
 • Nejmladší čtenářka

  Nejmladší držitelkou čtenářského průkazu je Abigail Petrášková (nar. 13. září 2014), která od 23. února 2015 oficiálně "chodí" do Městské knihovny ve Vodňanech. Jako první si malá čtenářka ve věku 5 měsíců a 12 dní vypůjčila pohádku Méďa a kamarádi. V době, kdy navštívila festival Pelhřimov - město rekordů, měla na kontě již 22 výpůjček a tak jí pořadatelé z Agentury Dobrý den rádi knihovničku rozšířili i o Českou knihu rekordů.

   

  Číst dále...
 • S dobrou knihou je to jízda

  Městská knihovna Jihlava ve spolupráci s Dopravním podnikem města Jihlavy přináší cestujícím MHD novinku v podobě koše s knihami umístěného v trolejbusu č 77, který střídavě cestuje po různých trolejbusových linkách.

  Principem kampaně je vnést "čtenářského ducha" na další z veřejných míst města a zpříjemnit cestujícím čas strávený v městské hromadné dopravě. Přínosem je také netradiční způsob propagace služeb městské knihovny a druhá šance pro knihy. Knihy si cestující mohou zapůjčit, ponechat i sami darovat jiné.

  Číst dále...
 • Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2015

  16. KONFERENCE ARCHIVY, KNIHOVNY, MUZEA V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ 2015

  se uskuteční 2. a 3. prosince 2015 v konferenčním sále Národního archivu v Praze, Archivní 4, Praha 4 - Chodovec. Konference je věnována problematice spolupráce archivů, knihoven, muzeí, galerií a památkové péče při využívání informačních a komunikačních technologií pro ochranu a zpřístupnění kulturního dědictví.

  Konferenci pořádá: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Národní archiv, Národní knihovna ČR

  Číst dále...
 • Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

  Vrcholí 6. ročník celostátního projektu, který je založen na spolupráci veřejných knihoven a škol. Smyslem projektu je přivést žáky prvních tříd do veřejných knihoven a tím jim usnadnit cestu k rozvoji informační gramotnosti. Prvňáčci, kteří projektem úspěšně prošli, dostanou za odměnu zdarma knížku, která byla napsána speciálně pro ně a minimálně tři roky se nedá nikde koupit.

  Letos dostane více než 30 000 prvňáčků knížku básniček Jiřího Žáčka „Odemyky, zamyky“ s ilustracemi Vhrsti. Oba autoři jsou významné osobnosti současné literatury pro děti a mládež a mají na svém kontě mnohá významná ocenění.

  Číst dále...
 • Kamárdka knihovna 2015

  Byly vybrány a oceněny nejlepší knihovny pro děti v jubilejním pátém ročníku soutěže Kamarádka knihovna. Absolutním vítězem a nositelem titulu Kamarádka knihovna 2015 se stala Městská knihovna Havířov. V dalších kategoriích se umístily tyto knihovny:

  Číst dále...
 • Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství

  V květnu 2015 vyšlo druhé číslo časopisu Impulsy, který Centrum dětského čtenářství věnuje literatuře pro děti a mládež a jejím aktuálním trendům a novinkám! Čtete zde.

   

  Číst dále...
 • MARK 2015 – ocenění pro mladé knihovníky a studenty

  SKIP vyhlašuje šestý ročník soutěže MARK 2015 pro pracovníky/ice oboru knihovnictví a studenty oboru knihovnictví ve věku do 35 let. Ocenění se uděluje fyzické osobě za mimořádný knihovnicko-informační projekt, počin, publikaci, stavbu či jiné dílo nebo mimořádný přínos oboru v období od 1.9. 2014 do 30.6.2015. Nominovat na cenu může fyzická i právnická osoba, a to nejpozději do 30.6.2015 v tištěné i elektronické podobě (CD, internet...) na adresu:

  Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR Soutěž MARK 2015 Klementinum 190

  110 00 Praha 1

  E-mail: [email protected]

  více najdete zde

   

  Číst dále...
 • Impulsy – elektronický časopis

  Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství.

  Centrum dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně se rozhodlo pokrýt chybějící místo na poli periodik zaměřujících se na literaturu pro děti a mládež a její aktuální trendy a novinky.

  Číst dále...
 • Biblioweb 2015

  Výsledky 16. ročníku soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven:

  V kategorii knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel zvítězila Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
  V kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně
  V kategorii knihoven v obcích do 15 tisíc obyvatel si vítězství odnesla knihovna města Petřvald
  Absolutním vítězem v letošním ročníku soutěže Biblioweb se stala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem.
  Městská knihovna Litvínov byla oceněna zvláštní cenou Blind Friendly za nejlepší bezbariérový web knihovny.

   

  Číst dále...